Izstāde “Grafikas košums”

Galerijā Centrs no 30.10.-13.11.2014. Grafikas darbnīcas un mākslas studijas dalībnieku darbu izstāde Rīdzenes ielā 2.stāvā

grafikas_darbniica_ESTAMPU_IZSTADE_30102014

 

Viena stunda lapas telpā

Balta lapa nav plakne. Tā ir telpa, kuru pat elpa nav vēl sasniegusi.

Nereti, saskaroties ar baltu lapu, mēs aizturam elpu – jo: tās varbūt šaubas ar ko sākt; un tik pat labi tas var būt arī izbīlis, ka sakāmā, stāstāmā, rādāmā, iecerētā un iztēlē izlolotā ir tik daudz, ka viena lapas telpa to nemaz nespēs uzņemt…

Pārvarēt baltās lapas telpas pretestību, reizē cienot tās spēju satvert un izprast gan slaidenas, gan raupjas līnijas ceļu un raksturu.

Dažkārt nākt talkā bailīgai, atbalstu aicinošai rokai, citkārt – draiskumā un pašpārliecībā cilpojošas rokas žestu mazuliet disciplinēt.

Pieradināt kārtībai, īpašiem grafikas mākslas likumiem, lai izdomā kārotais pārvērstos skaistajā un saprotamajā – tā ir piecu brīnišķīgu grafikas mākslinieču – pedagogu cēlsirdīgs darbs radošā klubiņā ar nosaukumu

GD_logo_2014                                                    

Maziem, lielākiem un pieaugušiem grafikas noslēpumu pētniekiem un praktizēt gribētājiem meistarienes rāda un māca, ko nozīmē zīmēt un grebt.  Jo grafikas mākslas specifika ir tās spēja gan ar grebli iedziļinātās līnijas, gan citādiem interesantiem paņēmieniem atveidoto pārvērst drukātā, pavairotā veidā. No klišejas – spoguļattēlā. Šajā gadījumā vārds klišeja lietots nevis nodeldētas frāzes apzīmēšanai, bet gan īpašas iespiedformas sagatavošanai.

Ko nozīmē sausā adata? Kas ir gludspiede? Vai man iespējams nodrukāt paša uzzīmēto tāpat, kā to dara tipogrāfija? Tas taču izklausās pilnīgi neticami… Taču es un mani dzimšanas dienas viesi var to apgūt, gan jubilāram, gan pašam sev uzdrukājot unikālu t-kreklu!

Un vēl – mūsdienās, kad dators piedāvā daudzus desmitus burtveidolu, kuri rindām vien birst uz baltā ekrāna, grafikas darbnīca aicina apgūt kaligrāfiju – skaistu rokraksta mākslu, ar kuras palīdzību burta zīmi spējam darīt ekspresīvu un vienlaikus arī harmonisku. Tad atklājas, cik daudz enerģijas tev jāspēj atdot vienam pašam „A „, un kā šī jaunapgūtā prasme ievingrina domu un pirkstu veiklumu.

Darbnīcai jau rit sestā sezona, kura tiek iezīmēta ar krāšņu izstādi. Tajā vienkopus skatāmi visu mākslinieču (Ieva Helmūte, Mētra Drulle, Elīna Elere, Inda Kauliņa, Ieva Rituma) un viņu mācekļu darbu kolekcija. Grafisko prasmju un knifiņu apgūt gribētāji skaitā jau pāri trīsdesmit –  gatavs koris! Šoreiz gan nevis skaņas dziedošs ansamblis, bet gan skaņu grafisku apzīmējumu, vizuālu tēlu koris!

 

Mākslas zinātniece

Ramona Umblija

 

2014.gada26.oktobrī