Stāsts par Lata monētu ar cūciņu!

Emilija_Adumane

Emīlijas Adumānes grafika “Cūciņa LAC 1” augstspieduma tehnikā tapa mākslas skolotājas Ievas Helmūtes Grafikas darbnīcā 2007.gada nogalē.

Toreiz gandrīz visi darbnīcas dalībnieki gatavoja darbus Latvijas Bankas izsludinātajam konkursam “Mana sapņu monēta”. Pirms ķerties pie darba, kopā ar bērniem tika aplūkots, kādas lietas un tēli jau ir kalti Latvijas Bankas viena Lata monētās, un spriests, kādi vēl putni, dzīvnieki vai augi varētu tās rotāt. Visjaunākā Grafikas darbnīcas māksliniece Emīlija klusi un bez skaļiem paziņojumiem, droši, kā to parasti dara sešgadnieki, kuriem tīk zīmēt, ķērās klāt baltajam, apaļajam monētas laukumam uz papīra. Tā kā Emīlija vēl skolā negāja, tad aiz burta A pārliecinoši uzvilka burtu C, kurš jauki iekomponējās cūciņai virs ausīm. Mazā autore bija jaukajā pirmskolas vecumā, kad vēl nav iepazīti latviešu valodas īpašie gramatikas likumi, un skolotāja atturējās teikt, lai bērns labo kļūdaini uzzīmēto vārdu LATS.

Savu jauko ” LAC 1” skici Emīlija, kā tas grafikas darbnīcā piederas, pārvērta estampā- atspiedumā uz papīra lapas. Zīmējumu iegravēja kartonā, velmēja krāsu un drukāja uz lielās grafikas preses. Šos procesus bērni parasti veic ar lielāko prieku, kā rotaļājoties, un viņu radītajām grafikām piemīt kāds pieaugušajiem neizpildāms šarms, brīvība, tiešums.